Živé pochodně jako forma politického protestu

09.08.2021

Výstavu jsem připravila u příležitosti 50. výročí sebeupálení Jana Palacha a představila jsem v ní osudy dvanácti lidí, kteří si zvolili sebeupálení jako radikální formu politického protestu. 

Výstavu tvoří úvodní plakát ve formátu JPG a 16 plakátů ve formátu PDF a vy si můžete prohlédnout 4 z nich.

Upozorňuji všechny zájemce, že výstava není zpracována profesionály.

NA VÝSTAVĚ JSOU PŘEDSTAVENY OSUDY TĚCHTO LIDÍ:

THICH QUANG DUC - dne 11. června 1963 se nechal v Saigonu polít benzínem a zapálil se na protest proti pronásledování buddhistů.

NORMAN MORRISON - dne 2. listopadu 1965 se na protest proti vietnamské válce polil benzínem a zapálil před budovou Pentagonu v USA.

RYSZARD SIWIEC - dne 8. září 1968 se na varšavském Stadionu Desetiletí polil rozpouštědlem a zapálil na protest proti účasti polských jednotek na okupaci Československa.

VASYL MAKUCH - dne 5. listopadu 1968 se na hlavním bulváru v Kyjevě polil benzínem a zapálil na protest proti okupaci a rusifikaci Ukrajiny sovětským režimem a proti invazi do Československa.

JAN PALACH - dne 16. ledna 1969 se zapálil na Václavském náměstí, aby vyburcoval domácí veřejnost z rezignace, do které se začala propadat necelých pět měsíců po srpnové okupaci.

SÁNDOR BAUER - dne 20. ledna 1969 se v Budapešti polil benzínem a zapálil na protest proti okupaci Československa a přítomnosti sovětských vojsk v Maďarsku a na podporu činu Jana Palacha.

JAN ZAJÍC - dne 25. února 1969 se polil hořlavinou a zapálil v jednom z domů na Václavském náměstí v Praze, vědomě navazoval na sebezapálení Jana Palacha.

EVŽEN PLOCEK - dne 4. dubna 1969 se v domovním průjezdu na náměstí Míru v Jihlavě polil dvěma lahvemi ředidla a zapálil.

ROMAS KALANTA - dne 14. května 1972 se v Kaunasu polil benzínem a zapálil na protest proti sovětské okupaci Litvy.

OSKAR BRÜSEWITZ - dne 18. srpna 1976 se v Zeitzu polil benzínem a zapálil na protest proti utlačování křesťanů v NDR a proti kolaboraci vedení evangelické církve se státem.

MUSA MAMUT - dne 23. června 1978 se polil benzínem a zapálil na protest proti deportaci krymských Tatarů.

RIGDZIN PHÜNCCHOG - dne 16. března 2011 se v klášteře Kirti zapálil na protest proti čínské okupaci Tibetu. Svým činem zahájil nejdelší vlnu sebeupalování z politických důvodů v dějinách.