Pátečníci

01.04.2024

Pátečníci se říkalo neformální společnosti intelektuálů různých oborů i přesvědčení, která se v období první Československé republiky pravidelně scházela a debatovala u Karla Čapka. Přicházeli tam novináři, spisovatelé, politici, herci, lékaři, filozofové i prezident T.G. Masaryk. Povídali si o všem možném, jak napsal Karel Čapek: "…zajímala je literatura jako politika, filozofie jako poslední mord, všeho druhu věda a vůbec lidský život".

Výstavu Pátečníci tvoří úvodní plakát ve formátu JPG a 18 plakátů ve formátu PDF, vy si můžete prohlédnout 4 z nich. Výstava se skládá ze tří částí: 

  1. Vyprávění o pátečnících - Jak to začalo, Vila bratří Čapků, Pohoštění, Výlet do Lán, Silvestrovská aféra, Poslední setkání (6 plakátů).
  2. Pátečníci na fotografiích (3 plakáty).
  3. Profily některých pátečníků - Karel Čapek, Josef Čapek + Jaroslav Křička, Ferdinand Peroutka + Karel Steinbach, František Langer + Edmond Konrád, Vlastimil Rada + Karel Poláček, Fráňa Šrámek + Josef Hora, Adolf Hoffmeister + Vladislav Vančura, Eduard Bass + Josef Kopta, Václav Rabas + František Kubka (9 plakátů).

Upozorňuji všechny zájemce, že výstava není zpracována profesionály.